Renault 5 E-Tech Özellikleri ve Fiyatları

2025 yılında Türkiye’de de satışa sunulacak olan Renault markasının önemli 3 kapılı hatchback araçlarından biri olan Renault 5 modelinin tamamen elektrikli modellerinin tanıtımı gerçekleştirildi. 91. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılan bu aracı ve özelliklerini sizler için araştırdık. Özellikle aracın teknolojik özellikleriyle birlikte aracın satışa sunulacağı tarihi de sizler için araştırdık. Renault 5 E-Tech modeli Renault tarafından yapılan açıklamaya göre 2025 yılının Ocak ayında siparişler alınıp ilk otomobiller şubat ayında kullanıcılara teslim edilecektir.

İlk kez 1972 yılında yollara çıkan ikonik Renault 5 modeli yeniden tasarlanarak aynı platform üzerinden %100 elektrikli olarak 2025 yılında Türkiye’de satışa sunulacaktır. Yeniden yollardaki yerini almaya hazırlanan bu araç özellikle elektrikli araçlar içerisinde dikkat çeken özellikler ve uygun fiyat anlayışıyla satışa sunulacaktır.

Renault 5 E-Tech %100 Elektrikli, yeni nesil tasarımı ve yüksek teknolojisiyle dikkat çeken bir araçtır. AmpR Small platformu üzerine inşa edilen bu model, elektrikli otomobil sürüş keyfini yeni bir seviyeye taşımayı hedeflemektedir. 2025 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak olan bu model, elektrikli otomobillerin sadece çevreci değil, aynı zamanda yüksek performanslı ve estetik olarak da tatmin edici olabileceğini göstermek amacıyla tasarlanmış bir araçtır.

2025 Renault 5 E-Tech Teknik Özellikleri

  • Başlangıç paketinde 300, en üst pakette 400 km’ye kadar WLTP menzili sunmaktadır.
  • 3,92 metre uzunluğunda kompakt bir gövdeye sahiptir.
  • 1,77 metre genişliğinde ve 1,5 metre yüksekliğindedir.
  • Şehir içinde çevik hareket kabiliyetine sahiptir.
  • 52 kWh’e kadar batarya kapasitesi bulunmaktadır.
  • 10 inç dijital gösterge paneli ve multimedya ekranı

Renault 5 E-Tech Performans Özellikleri

Renault 5 E-Tech modeli 2025 yılında Türkiye’de 3 farklı motor seçeneğiyle satın alınabilecektir. Farklı bütçelere uygun model seçeneklerine sahip olan bu aracın başlangıç paketinde 95 beygirlik bir motor bulunmaktadır. 95 beygirlik bu elektrikli motor 215 torkluk son derece iyi denilebilecek bir çekiş gücüne sahiptir.

Aracın ikinci motoru ise 120 beygir ve 225 tork üreten bir elektrikli motor ile satışa sunulmaktadır. Bu motor özelliği başlangıç paketine göre son derece iyidir. Aracın en üst elektrikli motorunda ise 150 beygir ve 245 torkluk bir motor bulunmaktadır. Megane modelinden daha iyi bir performansa sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Renault 5 E-Tech 2025’te Kaça Satılacak?

Hatchback sınıfının önemli araçlarından biri olmaya hazırlanan bu elektrikli araç modeli performans ve teknoloji açısından olduğu kadar fiyat açısından da son derece ilgi görecek araçlardan biri olmaya hazırlanıyor. Üç farklı batarya ile satışa sunulacak olan Renault 5 E-Tech modelinin başlangıç 23.000 Euro’dan satışa sunulacaktır. Orta paket 25.000 Euro, en üst donanım paketi ise 27.000 Euro’dan satışa sunulacaktır. O günkü döviz kuruna bağlı olarak %10 ÖTV ve %20 KDV eklenerek bu araçlar satışa sunulacaktır.

2025 yılı elektrikli araç modellerinin giderek arttığı bir yıl olarak karşımıza çıkacaktır. Bu kapsamda birçok marka elektrikli araç modellerini üretmeye odaklanmaktadır. Renault markası da Renault 5 E-Tech modelini tamamen elektrikli olarak satışa sunmaya hazırlanıyor. Sportif bir görünümle dikkatleri üzerine çeken bu araca sahip olmak isteyenler 2025 Ocak ayından itibaren Renault platform üzerinden ön başvuru yapabilirler.