Son dönemde dikkat çeken tasarım anlayışıyla piyasaya sürülen elektrikli otomobiller arasında yer alan Rusların ilk elektrikli arabası Amber, yeni bir prototip elektrikli araç modelini görücüye çıkardı. Moskova Politeknik Üniversitesi tarafından geliştirilen Yeni Amber elektrikli araba modeli, sadece teknolojik özellikleriyle değil, aynı zamanda çarpıcı tasarımıyla da gündemde epeyce yer almaya başladı.

Rus yapımı elektrikli araba modeli olan Amber, ilk bakışta şaşırtıcı bir tasarım anlayışıyla hızlı bir şekilde özenmeden üretilmesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Panik içinde bir yüz ifadesine sahip, devasa ve estetikten uzak yüzeyleriyle dikkat çeken bu araç, tekerlekler üzerindeki duruşu adeta bir filin paten kayan haline benziyor. Araç üzerindeki detaylar ise insanın aklına bir dizi soru getirmektedir. Neden sağ tarafında iki delik bulunuyor? Bu delikler ne işe yarıyor? Kapı altları neden yerden iki ayak yüksekliğinde?

Ruslar tarafından yapılan açıklamalarda 2024 yılının Mart ayından itibaren satışa sunulacak olan Amber, yerli üretim olarak firma tarafından lanse edildi. Ancak Rusya’nın birçok yedek parçayı kendisinin üretmediğini ve Çinlilerden aldığını çoğu araştırmacılar ifade etmektedir. Bu kapsamda 2024 Amber modelinin de tamamen yerli bir üretim olmadığı açıkça ifade edebiliriz.

Amber’in teknolojik test modeli, üretim versiyonundan farklı olacakmış gibi iddialar ortaya atılsa da bu araç, 2024 yılında Kaliningrad’da seri üretime geçilerek piyasaya sürülecektir. Amber, estetik açıdan başarısız bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. 2024 yılında satışa sunulacak olan bu araç yılın en ucuz elektrikli araba modellerinden biri olmaya aday araçlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Rus firmanın açıklamalarına baktığımızda 380.000 Rus rublesine satılacak olan bu araç Türkiye’de vergiler de eklendiğinde 150.000 TL’den satışa sunulacaktır. 2024 Amber fiyatı, modellere göre 150.000 TL ile 180.000 TL arasında değişen fiyat aralıklarıyla ülkemizde satışa sunulacak en ucuz elektrikli araba modellerinden biri olmaya hazırlanmaktadır.

Rus yapımı elektrikli araba Amber, uygun fiyat politikasıyla satışa sunulmaktadır. Kendine has çok ilginç bir tasarım anlayışına sahip olan Amber modeli rakiplerine göre teknik açıdan daha iyi özelliklere sahiptir. Yeni Amber elektrikli araba modelinin teknik ve motor özelliklerine baktığımızda araç 2 kişilik bir oturma alanına sahiptir. 100 km’ye kadar ulaşabilen bir menzile sahip olan bu araç 60 km’lik maksimum hız seviyesine sahiptir. 3 saatte %100 şarj olabilmektedir. Aracın boş ağırlığı 702 kg olarak ölçülmüştür. Rakiplerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahiptir.

Opsiyonel olarak multimedya ekranı ve klima özelliğiyle alınabilecek olan yeni Amber elektrikli araba modeli tasarım açısından çok fazla beğenilmese de yılın en ucuz mini elektrikli araba modellerinden biri olması ve performans açısından daha iyi olması açısından tercih edilebilecek bir araçtır. Siz de bizi takip ederek yeni Amber elektrikli araba modelleriyle ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz.