Uygun fiyatlı dört kapılı elektrikli bir sıfır araba almak isteyenlere yılın en ucuz arabası yine Çinli şirket olan Changan tarafından sunulmaya başlandı. 2024 yılında özellikle Chery ve Geely markaları ucuz sıfır elektrikli araçlarıyla piyasada son derece önemli bir konuma gelmek istiyorlar. Özellikle her iki şirket de Türkiye’nin kendileri için son derece iyi bir Pazar olduğunu ve Türkiye pazarında mini elektrikli arabaların ilgi göreceğini yaptıkları araştırmalar neticesinde elde etmişlerdir. Bu kapsamda ülkemizde bu iki markanın yanında Çin’de son derece popüler olan birçok mini elektrikli araç üreticisi de Türkiye pazarına yönelmeye başladı.

2024 yılında herkes elektrikli bir araba sahibi olabilir. Çünkü Çinli üreticiler 30.000 TL’den başlayan fiyatlarla elektrikli mini araç satışına yılın ilk çeyreğinde başlayacaklar. Bu açıdan önemli bir model olarak gördüğümüz ve mini elektrikli araçlar içerisinde en çok tutulan araçlardan biri olan Changan Lumin aracının 2024 modellerini sizler için araştırdık.

2024 Changan Lumin; 8.500 dolar yani 250.000 TL civarında bir fiyat ile ülkemizde satışa sunulacaktır. 2024 Mart ayından itibaren pazardaki yerini alacak olan bu araç Citroen Ami modelinden daha uygun fiyatlı bir araç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Changan Lumin, yeni ve uzun menzilli mini elektrikli otomobil olarak geçmektedir. Son derece kullanışlı bir yapıya sahip olan bu araç dört kişilik kapasiteye sahiptir. İki kapılı ve dört koltuklu bu mini otomobil, 10,25 inç dokunmatik ekran, hareket edebilen ek bir LCD ekran, geri görüş kamerası, telefon bağlantısı ve sesli kontrol özelliklerine sahip donanım özellikleriyle satın alınabilecektir.

2024 Changan Lumin modelinin performans ve şarj özelliklerini incelediğimizde araçta 35 kW gücünde elektrikli bir motor bulunmaktadır. Araçta ayrıca 28 kWh kapasiteli bir batarya bulunmaktadır. Tam dolum ile CLTC standardına göre yapılan testlerde 301 km’lik bir menzile sahip olan bu araç son derece verimli bir batarya ile satışa sunulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, %30’dan %80’e 35 dakikada şarj edilebilen hızlı şarj özelliği bulunmaktadır.

2024 Changan Lumin 8500 dolarlık başlangıç fiyatının yanı sıra, 250 dolar karşılığında 3.5 kW’lık bir şarj cihazı ve montaj hizmeti ile satışa sunulmaktadır. Bu model, Wuling Hongguang Mini EV gibi rekabetçi modellere kıyasla güçlü motor ve geniş hacim gibi avantajlar sunmaktadır. Siz de bu araçla ilgili gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.