Ülkemizde sıfır araç pazarına hızlı bir giriş yapan TOGG, bir önceki yılın en çok satılan elektrikli sıfır arabası oldu. Yerli ve milli olarak piyasada yer alan ve son derece kullanışlı özelliklere sahip olan TOGG modeli ile Avrupalıların en çok tercih ettiği Cadillac modelini karşılaştırdık. Belki çoğunuz, bu nasıl karşılaştırma, diyebilirsiniz; ancak baştan söyleyeyim Cadillac Lyriq SUV modeli ile TOGG modelinin en üst donanım paketi olan V2 RWD Uzun Menzil aracı şu an aynı fiyat ile satışa sunulmaktadır.

Cadillac Lyriq ve TOGG T10X Modellerinin Fiyatları

Cadillac Lyriq modeli Avrupa pazarında 58.000 Euro ile 70.000 Euro arasında satışa sunulan önemli SUV modellerinden biridir. Avrupa’da sıfır araçlardan çok yüksek vergiler alınmadığı için yabancılar bu tarz lüks bir araca ortalama olarak 2.000.000 TL’ye sahip olabilmektedir. Bu açıdan baktığımızda ülkemizde üretilen ve yerli üretim bir araç olarak piyasada satışa sunulan TOGG modelinin en üst donanım paketi ise 1.823.000 TL’den satışa sunulmaktadır.

Cadillac Lyriq ve TOGG T10X Motor Teknolojisi

  • TOGG modelinin en üst donanımında 218 beygir ve 350 torkluk performans odaklı bir motor bulunmaktadır. Cadillac modelinde ise 340 beygirlik bir motor bulunmaktadır. Motor performansı açısından Cadillac modeli %60 daha güçlü bir araçtır.
  • Her iki araçta da birbirine yakın menzil mesafeleri bulunmaktadır. TOGG 523 km, Cadillac ise 520 km civarındadır. Yeni nesil motorlarda ise bu mesafe 600 km’ye kadar çıkartılmıştır.
  • Cadillac modeli tasarım, teknoloji, güvenlik ve konfor açısından yapılan değerlendirmede 10 üzerinden 9,8 puan almıştır. TOGG modeli ise yapılan değerlendirmede 8.5 puan almıştır.
  • Cadillac Lyriq modeli SUV segmentinin en dikkat çeken araçları arasında yer almakta olup otonom sürüş özelliklerine sahiptir. TOGG modelinde ise bu özellikler şu an geliştirme aşamasındadır.
  • İç mekânda sunulan teknolojiler açısından incelediğimizde TOGG iyi sayılsa da Cadillac Lyriq modelinde yer alan teknolojilere bakıldığında vasat sayılabilir.

Cadillac Lyriq modeli ile TOGG T10X modelini teknik, teknolojik, performans ve güvenlik özellikleri açısından kıyaslamak elbette yanlış bir şeydir. Ancak ülkemizde sıfır araçlardan alınan vergilerden dolayı Avrupalılar lüks araçlara uygun fiyata binerken biz daha yüksek paralara sıradan araçlara binmekteyiz. Fransa’nın Toros’u olan Fiat Egea modeli ülkemizde son beş yıldır neredeyse 400.000 adet sattı. Bu açıdan bakıldığında Fiat Egea parasına Avrupalılar Volkswagen Golf, Honda Civic, Skoda Octavia, Renault Captur gibi araçlara binmektedirler.