Ülkemizde 5 kapılı olarak satışa sunulan ve yılın en ucuz elektrikli sıfır araba modelleri içerisinde yer alan Dacia Spring ve Renault Zoe modellerini sizler için araştırdık. Genel olarak araçların motor yapısını, teknolojik özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırmaya çalıştık. Renault Zoe, hatchback segmentinde yer alan bir araçtır. Dacia Spring modeli ise SUV segmentinde yer almasına rağmen çok geniş bir araç değildir. Hatchback araçlara göre yerden daha yüksek bir araçtır. Bu açıdan biraz daha yüksek bir araç almak isterseniz B SUV olarak geçen Spring modelini tercih edebilirsiniz.

2024 Dacia Spring ve 2024 Renault Zoe modelleri elektrikli olarak satışa sunulan iki araçtır. Bu araçların başlangıç fiyatları neredeyse birbiriyle aynıdır. Ancak her iki araç da performans özellik açısından birbirinden farklıdır. Dacia Spring elektrikli araç modelinde 65 beygir 113 torklu son derece düşük bir performansa sahip bir motora sahiptir. Araç 67 beygirlik Clio veya Sandero benzinli modellere benzemektedir. Eğer performans arıyorsanız kesinlikle uzak durmanız gereken bir araçtır. 2024 Renault Zoe modeli ise Spring modelinden daha iyi bir performansa sahiptir. 108 beygirlik gücüyle Spring modelinin neredeyse iki katı bir güce sahiptir.

Dacia Spring modeli 2024 Renault Zoe modeline göre performans açısından bakıldığında düşük bir güce sahiptir. Özellikle Clio modelinin 67 beygirlik başlangıç paketine benzer bir motor gücüne sahiptir. Bu açıdan özellikle performans açısından bir beklentiniz varsa Zoe modelini tercih edebilirsiniz.

Performans açısından beklentiniz yoksa özellikle SUV görünümlü geniş bir iç mekâna sahip bir araç arıyorsanız tercih Spirng modeli bu açıdan Zoe modeline göre daha geniş bir yapıya sahiptir. Zoe A segment hatchback modeli olarak geçerken Spring model B SUV olarak geçmektedir. Özellikle iç mekânda sunulan genişlik açısından Spirng modeli daha kullanışlı bir araç olarak satışa sunulmaktadır.

2024 model Dacia Spiring aracı tek bir model seçeneğiyle alınabilmektedir. 985 bin TL fiyat ile satışa sunulmaktadır. 2024 Renaul Zoe modeli ise iki farklı motor özelliğine sahip olup başlangıç paketi 950 bin TL, en üst paketi ise 1.350.000 TL’den satışa sunulmaktadır. Siz de bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun aracı belirleyerek bu iki elektrikli otomobilden birine sahip olabilirsiniz.